Organizasyonunuzda Yenilikleri Gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz 10 İnovasyon Türü;Şirketlerin uzun vadeli rekabet gücünü ilgilendiren en önemli konulardan biri olan inovasyon ve inovasyon yönetimi kuruluşlar için çok önemli. Organizasyonunuzda Yenilikleri Gerçekleştirmek için 10 tür inovasyona daha taktiksel bir bakış açısıyla nasıl yaklaşılabileceğini özetlemek için Doblin Firmasının sunduğu infografi rehber olarak kullanılabilir. Karmaşık sorunları çözmeye odaklanmış küresel bir inovasyon firması olan Doblin, inovasyon alanında yapmış olduğu araştırmaların sonucunu   infografide  10 İNOVASYON TÜRÜ olarak sergiledi. İnovasyonlar  10 farklı boyut aralığında kategorize edilerek elde edilen stratejik çerçeve, rekabet analizi, ürün zayıflıkları için stres testi yapmak veya ürünlere ait yeni fırsatlar bulmak için kullanılabilir.Doblin, Deloitte ait bir firmadır.

# Innovation Type Description
1. Profit Model; How you make money
2. Network; Connections with others to create value
3. Structure ;Alignment of your talent and assets
4. Process; Signature of superior methods for doing your work
5. Product Performance; Distinguishing features and functionality
6. Product System; Complementary products and services
7. Service; Support and enhancements that surround your offerings
8. Channel; How your offerings are delivered to customers and users
9. Brand; Representation of your offerings and business
10. Customer Engagement ;Distinctive interactions you foster

İnovasyon tipleri 3 ana kategoride toplanabilir.
1-Innovation Types #1-4: “Configuration”
Doblin’e göre, ilk dört tür inovasyon, şirketin konfigürasyonu ve “perde arkasında” gerçekleşen tüm işler etrafında merkezleniyor.Bu kategorideki inovasyon türleri doğrudan müşteriye dönük olmasa da, aşağıdaki örneklerde görebileceğiniz gibi, yine de müşteri deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 

McDonald’s örneğinde, Egg McMuffin’in piyasaya sürülmesine yol açan franchise sahibi görüşü, şirketin şu anda gelirlerin% 25’ini oluşturan kahvaltı sunumunun tamamına öncülük etti. Kahvaltı aynı zamanda şirketin en karlı bölümüdür.

 

2- Innovation Types #5-6: “Offering”
Çoğu insan inovasyonu düşündüğünde, akla gelen teklif kategorisidir.
Ürün performansında iyileştirmeler yapmak, gözlemlenebilir  ancak zor bir yenilik türüdür ve teknik yeniliğe yönelik derinlemesine kökleşmiş bir şirket kültürü eşlik etmediği sürece, bu tür ilerlemeler rekabete karşı yalnızca geçici bir avantaj yaratabilir.

3- Innovation Types #7-10: “Experience”
Bu tür yenilikler, en çok müşteriyle yüz yüze olanlardır, ancak bu aynı zamanda onları en çok yoruma tabi kılar,deneyimdeki yeniliklerin tümü müşterilerin ellerinde denenir. Bu nedenle, bu fikirlerin yaygınlaştırılması için yoğun özen gerekmektedir.

 

 

 

#inovationtypes #configuration #brand @Doblin @Deloitte
Kaynaklar; İnnolytics.AG,İnnovation, Idea to Value,Capitalist, By J.Desjardins