Küresel ekonomi büyük olasılıkla büyümeye devam edecek, ancak 2021’deki hızda değil.

insanın doğasında daima ‘geleceğin şifresini çözme’ duygusu vardır.
Özellikle belirsizlik zamanlarında, geleceği tahmin etmeye epeyce hevesliyiz.
Bu tahminler uzmanlık ve deneyimle destekleniyorsa, beraberindeki analizler bilgilendirici ise belki daha da önemlisi, etkili kişi ve şirketler  öngörüleriyle geleceği şekillendirebilecek konumda iseler bu tahminler bize yol gösterici olabiliyor.
Aşağıda 2022’yi şekillendirebilecek bazı trendleri inceleyeceğiz.

Aşağıda, uzmanların üzerinde anlaşmaya vardığı ve daha ayrıntılı olarak incelemeye değer bazı tahminler bulunmaktadır(Bazı terimleri orijinal yazılım ile çeviri yapmadan yazmaya çalıştım.);
1. Jeopolitik Gerilimler Kızışacak
Dünya çapında çok sayıda potansiyel sıcak nokta var, ancak işte uzmanların 2022’de izlediği birkaç nokta.
İran, ABD ile İran arasındaki gerilim, İran ile İsrail arasındaki gerilim,Ukrayna.
2. China’s Rocky Start to 2022
2022’ye hızlıca ilerleyen Çin, bir dizi cephede zorluklarla karşı karşıya.
Çin’in bugün bile tüm şehirlerinin sıkı karantina emirlerine tabi olduğu, ‘Sıfır-COVID stratejisi ‘ için karamsarlıklar var. Bu stratejinin kaçınılmaz ekonomik etkileri olacak.
3.The Year of the Worker
Çalışan Kazanacak ;Pandemi çalışma dünyasını alt üst ettiğinden beri emek dinamikleri gündemde kaldı. Bu daha geniş temadan ortaya çıkan bir dizi eğilim vardır:
Pandemi sırasında ortaya çıkan işgücü sıkıntısı 2022 ve sonrasında da devam edecek. Siber güvenlik gibi belirli sektörler, akut nitelikli işçi sıkıntısıyla karşı karşıya.
Ofis çalışmasının geleceğinin “hibrit” olduğu konusunda geniş bir fikir birliği var. Esneklik sunmayan şirketler, yetenekleri çekmede dezavantajla karşı karşıya kalacak.
İnternet ve sosyal medya, bireylerin bir şirkette çalışmanın ötesinde gelir elde etmeleri için bir dizi kariyer yolu açmıştır.
İş/yaşam dengesi ve tükenmişlik, işyeri kültürü etrafındaki tartışmalarda merkezi noktalar olacak
4. Değişen Dijital Ekosistem
Bu notta, uzmanlar genellikle, yeni teknolojik ekosistemi ve bireysel içerik oluşturucuların para kazanmasına ve gelişmesine izin veren büyüyen altyapıyı tanımlayan her şeyi kapsayan bir terim olan, “Yaratıcı Ekonomisi” nin beklentileri konusunda heyecan yüksek.
Hızlanan bir diğer trend ise sosyal medya merkezli ‘E-TİCARET’.
Doğrudan üreticilerden ürün satın alma yeteneği, büyük sosyal platformlarda daha yaygın hale geliyor ve e-ticaret şirketleri, pazarlama çabalarında üreticileri desteklemek için daha fazla ürün yaratıyor.
Gartner, 2026 yılına kadar ‘Millennial ve Gen Z Tüketici’lerinin %60’ının, geleneksel DİJİTAL TİCARET platformları yerine, sosyal platformlarda alışveriş yapmayı tercih edeceğini tahmin ediyor.
5. Yüksek Enflasyon
2022’ye girerken, uzmanlar normalden daha yüksek enflasyon seviyelerinin devam etmesini bekliyor.
6. Another Banner Year of
İklim değişikliği 2022’de daha fazla ilgi odağı olurken, bu alandaki eylemler, otomobil üreticilerini, fosil yakıt modellerini yeniden tasarlamaya, geleceği düşünmeye zorlayacak.

Kaynak; World Economic Outlook-International Monetary Fund